Georges Bizet

Georges Bizet - biografiaGeorges Bizet był XIX-wiecznym francuskim kompozytorem operowym epoki romantyzmu. Znany jest przede wszystkim z dwóch dzieł granych na scenach operowych całego świata zatytułowanych „Carmen” oraz „Poławiacze pereł”.

Georges Bizet (a właściwie: Alexandre César Léopold Bizet) urodził się 25 października 1838 r. w Paryżu w rodzinie o muzycznych korzeniach (matka – pianistka, ojciec – kompozytor, nauczyciel śpiewu). Rodzice Georgesa stali się jego pierwszymi nauczycielami muzyki, szkoląc go już od 4 roku życia. Zanim ukończył 10 lat przyjęto go do paryskiego konserwatorium, gdzie studiował grę na fortepianie oraz organach, a także kontrapunkt i kompozycję. Jego ówczesnymi nauczycielami byli m.in. Fromental Hàlevy i Charles Gounod.

W 1855 r. powstało jego pierwsze znaczące dzieło kompozytorskie – „Symfonia C-dur”. Dwa lata później z rąk Jakuba Offenbacha otrzymał on nagrodę za jednoaktową operetkę „Le Docteur Miracle”. Niedługo potem przyznano mu także prestiżową Grand Prix de Rome. Dzięki niej otrzymał trzyletnie stypendium studenckie we Włoszech. Wkrótce Bizet wyruszył do Rzymu, gdzie skupił się na swoich działaniach kompozytorskich. W wiecznym mieście G. Bizet stworzył m.in. operę buffa zatytułowaną „Don Procopoio”, utwór religijny „Te Deum” i odę „Vasco da Gama” na chór oraz orkiestrę symfoniczną.

W 1860 r. zachorowała matka tego francuskiego kompozytora i powrócił on do rodzinnego Paryża. Rok później Bizet załamał się z powodu jej śmierci, odrzucił propozycję pracy w konserwatorium i skupił się wyłącznie na pracy kompozytorskiej. W tamtym czasie powstało jedno z największych dzieł Bizeta, czyli opera pt. „Poławiacze pereł”. Kolejne lata swojego życia spędził na udzielaniu lekcji gry na fortepianie oraz aranżacji dzieł innych kompozytorów.

Dopiero w 1867 r. wystawił on nową kompozycję operową – „Piękne dziewczę z Perth”. Dwa lata potem Goerges Bizet ożenił się z Genevieve, córką swojego nauczyciela kompozycji, Halévy’ego. W 1870 r. z powodu wybuchu wojny francusko-pruskiej kompozytor został wcielony do Gwardii Narodowej, choć nie zrezygnował z tworzenia kolejnych dzieł, czego dowodem są: suita „Jeux d’enfants”, muzyka do sztuki A. Daudeta „Arlezjanka” oraz opera komiczna „Djamileh”. W 1873 r. powstało ostatnie, choć najsłynniejsze dzieło Bizeta – inspirowana folklorem hiszpańskim opera pt. „Carmen”. Przypuszcza się, iż początkowe chłodne przyjęcie tej kompozycji przyczyniło się do pogorszenia się stanu zdrowia artysty, który zmarł na atak serca 3 czerwca 1875 roku w Bougival.

2 thoughts on “Georges Bizet

  1. Dla mnie główna aria z Poławiaczy Pereł, jest muzyką Boga.Spłynęła na BIZETA –WYBRAŃCA BOGA..Umarł młodo, ale żyć będzie do skończenia ŚWIATA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.