Józef Haydn

Józef HaydnFranz Joseph Haydn urodził się 31 marca 1732 roku w Rohrau, zmarł 31 maja 1809 roku w Wiedniu. Wybitny austriacki kompozytor, przedstawiciel okresu klasycyzmu.

Był najstarszy w gronie tzw. trzech klasyków wiedeńskich, do którego poza nim należeli Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven. Utwory Josepha Haydna zaskakiwały nagłymi zmianami nastroju, nietypowymi tonacjami molowymi czy wprowadzeniem niestandardowych akordów. Różnorodność muzyczna sprawiła, że Haydn uznawany był za artystę awangardowego swojego okresu. Jego twórczość zapowiadała nadejście nowego nurtu w muzyce klasycznej – romantyzmu.

Haydn pochodził z muzycznej rodziny. W jego ślady poszedł młodszy brat, Johann Michael, który był cenionym w Salzburgu kompozytorem. Franz Joseph od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny. Obdarzony był pięknym i czystym głosem, dlatego zdecydował się na studia muzyczne w Hainburgu. Naukę rozpoczął w 1738 roku i szybko zaczął pracować w chórze przy katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Pobierał też lekcje gry na skrzypcach i fortepianie. W 1749 roku zaczął samodzielnie występować, początkowo jako akompaniator Nicoli Porpory, po kilku latach udało się mu dostać na dwór hrabiego Morzina w Lukavec, gdzie pełnił funkcję nadwornego kompozytora. W 1761 roku przeniósł się na dwór arystokratycznego rodu z Węgier. U rodziny Esterhazych przepracował niemal 30 lat. To jednak nie utrudniło mu zdobycia sławy.

Józef Haydn tworzył różne utwory na potrzeby księcia, m.in. opery. Stworzył ich w sumie 126. Część jednak została zniszczona przez pożar, który wybuchł w pałacu pod koniec lat sześćdziesiątych XVIII wieku. Na koncerty do rodziny Esterhazych przyjeżdżały największe osobistości, np. cesarzowa Maria Teresa. Haydn otrzymał możliwość wyjazdu do Anglii, gdzie miał zająć się skomponowaniem dwunastu symfonii. Utwory te miały być wystawione podczas koncertów w Hanover Square Rosom, a on obsadzony w roli dyrygenta. W 1795 roku Haydn uczestniczyli w cyklu koncertów Opera Concerts, na potrzeby której napisał trzy swoje ostatnie symfonie. Powrócił na dwór rodziny Esterhazych, a tam zajmował się komponowaniem muzyki sakralnej oraz oratorium pt. Pory roku. Do innych słynnych dzieł Haydna zalicza się Symfonię pożegnalną, Stworzenie świata, Orlando paladino oraz Missa Sancti Nikolai G-dur. Haydn przyjaźnił się z Mozartem, był też mentorem dla Ludwiga van Beethovena. Napisał mnóstwo dzieł, które do dziś pozostają niedoścignionym wzorem dla artystów muzyki poważnej.

10 thoughts on “Józef Haydn

    • Tobie odpowiadałyby”majteczki w kropeczki”.Chłopie,to jest setki lat temu.Ktos kładzie podwaliny temu ,co możesz dzis słyszeć najpiekniejszego.Mozart sie na nim wzorował,Bethoven/UE hymn/,Chopin w koncertach .To Austriak więc jak kompozytora-Niemca trzeba zgnoic,bo semici/media/ nie lubia Niemców ,bo nie dorównuja takiej muzyce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.