Wolfgang Amadeusz Mozart

Wolfgang Amadeusz MozartWolfgang Amadeusz Mozart to pochodzący z Austrii wybitny kompozytor i przedstawiciel klasycyzmu wiedeńskiego w muzyce.

Urodził się on w 1756 r. w Salzburgu jako siódme dziecko Marii i Leopolda, wicekapelmistrza dworu arcybiskupa. Ojciec już od najmłodszych lat uczył Wolfganga gry na fortepianie i skrzypcach. Mały Mozart wykazywał nadzwyczajne zdolności muzyczne i już w wieku 5 lat skomponował swój pierwszy utwór pt. „Menuet i Trio”, choć dopiero skomponowana w wieku 12 lat opera „Bastien i Bastienne“ okazała się być jego pierwszym arcydziełem.

W 1762 r. Wolfgang Amadeusz wraz z ojcem i siostrą wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową m.in. po miastach niemieckich, francuskich i brytyjskich. 7 lat później to „cudowne dziecko” zostało koncertmistrzem kapeli arcybiskupiej i aż do 1773 r. podróżowało wraz rodziną po Włoszech. Wówczas także Mozarta uhonorowano członkostwem Accademia Filarmonica oraz tytułem kawalera orderu „Złotej Ostrogi”. W 1777 r. Wolfgang odbył wraz z matką wielką podróż po Europie, podczas której koncertował w Monachium, Mannheim i Paryżu. Rok później jego rodzicielka pożegnała się ze światem, a on sam wrócił do Salzburga. W 1779 r. Wolfgang otrzymał swoją pierwszą posadę na dworze hrabiego arcybiskupa Hieronymusa von Colloredo. Niestety dwa lata potem doszło do konfliktu między Mozartem a arcybiskupem i kompozytor porzucił służbę dworską. Następnie Wolfgang postanowił osiąść w Wiedniu. Tu poznał swoją ukochaną Konstancję Weber, z którą ożenił się w 1782 r. Mieli razem sześcioro dzieci, niestety tylko dwójka z nich dożyła wieku dorosłego. W 1787 r. Wolfgang Amadeusz Mozart otrzymał tytuł kompozytora cesarskiego. Zmarł w Wiedniu w 1791 r.

Ten znakomity kompozytor w ciągu swojego krótkiego, trzydziestosześcioletniego życia stworzył ponad 626 dzieł: pierwsze w wieku zaledwie 5 lat, a ostatnie na łożu śmierci. Dzieła Mozarta odznaczają się dowcipem, melodyjnością oraz lekkością. Ulubionym gatunkiem tego wybitnego twórcy była opera, którą w większości komponował w stylu włoskim (m.in. „Czarodziejski flet”, „Wesela Figara”, „Don Giovanni”, „Uprowadzenie z Seraju”). Mozart stworzył również:

  • ponad 50 symfonii (np. „Symfonia Paryska”, „XXXVIII Symfonia Praska”, „D-dur Haffnerowska”),
  • niemal 20 mszy (m.in. „Wielka msza”, „Msza koronacyjna”),
  • utwory kameralne oraz solowe,
  • koncerty fortepianowe, fletowe, skrzypcowe, klarnetowe,
  • serenady (np. „Eine kleine Nachtmusic”),
  • a także dokończone po śmierci kompozytora przez jego ucznia – Süssmayra Requiem d-moll.

Wolfgang Amadeusz Mozart – „Wesele Figara”:

13 thoughts on “Wolfgang Amadeusz Mozart

  1. no bardzo podoba się mi muzyka poważna ale bardziej lubie nowoczesną ta też jest fajna oczywiście bez obrazy dla miłośników muzyki poważnej

  2. Powoli przechodze z muzyki nowoczesnej na klasyczna, powazna, bardzo polecam utwor Antonio Vivaldi: „Cztery Pory Roku”, piekna muzyka przy sluchaniu ktorej mozna sie zrelaksowac.

  3. Ta krótka biografia napisana jest byle jak, nie ma żadnej wartości merytorycznej. To niskie loty dyletanta. Co to znaczy, pisząc o jego twórczości że skomponował „ponad…” albo „niemal..”, brakuje jeszcze „mniej więcej” albo „około”, a może „CHYBA”?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.