Franz Schubert

Franz Schubert - biografia kompozytoraFranz Schubert był austriackim kompozytorem i jednym z prekursorów stylu romantycznego w muzyce. Stworzył niemal 1000 utworów, choć preferowanym przez niego gatunkiem była pieśń.

Franz Peter Schubert przyszedł na świat 31 stycznia 1797 r. w Himmelpfortgrund (Austria). Pierwszych lekcji gry na skrzypcach i fortepianie udzielali mu ojciec oraz jego starszy brat. W 1808 r. zaczął uczyć się gry na organach u organisty dworskiego – V. Rużickiego oraz u A. Salieriego, mistrza kompozycji. Śpiewał również w cesarskim chórze chłopięcym, a następnie został skrzypkiem w kapeli dworskiej.

Żeby uniknąć służby wojskowej, studiował w seminarium nauczycielskim, które porzucił w 1816 r. i został artystą. Młody Schubert miał już wówczas w swoim dorobku muzycznym 5 oper, 5 symfonii, 4 msze, kilka dzieł kameralnych i pieśni (w tym: „Małgorzata na kołowrotku”, „Polna różyczka”, „Wędrowiec”, „Król Elfów”). Po przeprowadzce do Wiednia cierpiał niedostatek, gdyż swoje niewielkie zarobki zyskiwał tylko za pomocą udzielania sporadycznych lekcji muzyki oraz publikowania dzieł.

W całym Wiedniu słynne były tzw. „schubertiady”, czyli wieczory, podczas których Schubert wykonywał swoje dzieła przed znajomymi artystami. Do 1822 r. kompozytor stworzył 3 opery, parę sonat fortepianowych i mszy, a także kolejne pieśni (np. „Śmierć i dziewczyna”, „Pstrąg”, „Bądź mi pozdrowiona”) oraz dzieła kameralne (m.in. „Kwintet fortepianowy A-dur- Pstrąg”) i symfoniczne („Niedokończona symfonia”).

Nie mając szczęścia i śmiałości do kobiet, w tym samym czasie zaraził się chorobą weneryczną, która w kolejnych latach powodowała u niego nie tylko ból, ale również depresję. Mimo swojej intymnej dolegliwości Schubert nie przerwał swojej pracy twórczej , komponując m.in. tria oraz sonaty fortepianowe, ogrom pieśni (np. „Piękna młynarka”, „Podróż zimowa”, „Ave Maria”, „Łabędzi śpiew”) oraz „Symfonię C-dur” zwaną „Wielką”. W ostatnich latach swojego życia napisał ponury cykl pieśni „Podróż zimowa”. Zmarł 19 listopada 1828 r. w Wiedniu, mając zaledwie 31 lat.

Franz Schubert tworzył muzykę niezwykle osobistą. Poprzez nuty wyrażał najgłębiej skrywane słowa i tajemnice swojej duszy. Ten austriacki kompozytor był nieśmiały i zagubiony we współczesnym mu świecie, dlatego też nie zabiegał o uznanie dla swojej twórczości, mimo iż desperacko próbował w pełni wykorzystać swój muzyczny dar. Dziś uznawany jest za jednego z najznakomitszych kompozytorów w historii muzyki.

Franz Schubert – „Ave Maria”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.