Claude Debussy był jednym z niewielu kompozytorów, którzy za pomocą nut umieli tworzyć zachwycające i tajemnicze obrazy muzyczne. Często określa się go mianem „ojca muzyki XX w.”, głównie ze względu na jego innowacyjny styl tworzenia muzyki modernistycznej kojarzony z pojęciem muzycznego impresjonizmu.
Achille-Claude Debussy przyszedł na świat 22 sierpnia 1862 r. we francuskim miasteczku Saint-Germain-en-Laye. W wieku 10 lat wstąpił do prestiżowego paryskiego konserwatorium muzycznego, z którego zrezygnował na rzecz studiowania kompozycji. Wtedy też stworzył on swoje pierwsze dzieła: „Symfonię h-moll” i „Trio G-dur na fortepian, wiolonczelę i skrzypce”.
Zakończone w 1883 r. studia przyniosły mu drugą nagrodę w prestiżowym konkursie Prix de Rome, a rok potem – nagrodę główną za kantatę pt. „L’enfant prodigue”, która zapewniła mu trzyletni pobyt w Rzymie w ramach stypendium. Kiedy wrócił do Paryża, zagłębiał się w muzykę R. Wagnera oraz jawajską muzykę gamelanową o niezwykłych dźwiękach i efektach. Elementy gamelanu wkomponował we własną twórczość muzyczną, wykorzystując do jej tworzenia brzmienia podobne do gongu czy dzwonu („Séguidille”, „Arabesque”, „Petite suite”, „Fantaisie”).
W latach 90. XIX w. nastąpił rozkwit twórczości Debussy`ego. Powstały wówczas: „Les Nocturnes”, „Preludium do Popołudnia fauna”, „Fantazja na fortepian i orkiestrę”, „Sirènes”, „Kwartet smyczkowy”, fortepianowa „Suite bergamasque” oraz liczne pieśni. W tym czasie muzyka tego francuskiego kompozytora zaczęła przypominać obraz impresjonistyczny. Wydawała się nierealistyczna i nieco zamglona. W 1902 r. Debussy ukończył największe w swym dorobku dzieło – operę zatytułowaną „Pelleas et Melisande”.
W pierwszej dekadzie XX w. powstały także: poemat symfoniczny „Morze”, cykle fortepianowe (np. „Kącik dziecięcy”) oraz dwie części orkiestrowych „Obrazów”. W tym czasie u Debussy`ego stwierdzono postępującą chorobę nowotworową, która jednak nie przerwała jego pracy twórczej. Jego ostatnimi dziełami były: „Popołudnie fauna”, cykl fortepianowy „Préludes”, misterium sceniczne „Męczeństwo św. Sebastiana”, balet „Gry”, a także sonaty. Claude Debussy zmarł 25 marca 1918 r. w Paryżu.
Dorobek artystyczny Debussy`ego charakteryzuje się nowatorstwem i oryginalnością, głównie dzięki odejściu od klasycznej tonalności dur-moll oraz wprowadzeniem nowych skali czy nowych typów akordów.
Claude Debussy – „Claire de Lune”:
moim zdaniem Cloud Debussy komponował tak piękne utwory że można się w nich zakochać!!! posłuchajcie koniecznie: La Mer i Światło Księżyca