Jan Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku. Jeden z najsłynniejszych kompozytorów i organistów niemieckich.

Główny przedstawiciel epoki baroku. Bachowie od pokolenie grali zawodowo na organach, komponowali utwory. Jan Sebastian Bach poszedł w ich ślady, uczył się gry na skrzypcach, klawesynie i organach. Również jego dzieci wykazywały muzyczne talenty. Największą karierę zrobił syn, Carl Philipp Emanuel, który na przełomie XVIII i XIX wieku był sławniejszy niż jego ojciec.

Jan Sebastian Bach

Bach usamodzielnił się w wieku 15 lat. Wówczas rozpoczął naukę w szkole w Lüneburg oraz pracował jako sopranista w lokalnym chórze kościelnym. Po przejściu mutacji, zajmował się grą na skrzypcach, altówce oraz rzadziej na organach. W tym czasie powstały jego pierwsze kompozycje organowe. Po zdobyciu doświadczenia rozpoczął pracę na dworze księcia Johanna Ernsta w Weimarze. Przez kolejne lata pracował m.in. w Arnstadt i Mühlhausen/Thüringen. W 1708 roku ponownie zamieszkał w Weimarze. W tym czasie stworzył wiele utworów organowych, np. słynną Passacaglia i fugia c-moll oraz pierwsze szkice do Orgelbüchlein.

Johann Sebastian Bach starał się o stanowisko nadwornego kompozytora. Wilhelm Ernst wybrał jednak innego muzyka, Georga Philippa Telemanna. Po złożeniu wymówienie, miesiąc przebywał w areszcie, po czym zatrudnił się u księcia Leopolda z Köthen. Kolejne posady artysty związane były z muzyką kościelną, kompozytor starł się też o angaż u polskiego króla, Augusta III Sasa. Podczas pobytu na dworze Fryderyka II Wielkiego, muzyk specjalnie dla władcy, napisał utwór „Ofiara muzyczna”. W niedługim czasie powstała też tzw. Wielka Msza h-moll. Natomiast na kilka miesięcy przed śmiercią Bach rozpoczął komponowanie Kunst der Fuge. Dzieło nigdy nie zostało dokończone. Kompozytor zmarł w 1750 roku, przyczyną był wylew krwi do mózgu. Prochy mistrza znajdują się obecnie w kościele Św. Tomasza w Lipsku.

Twórczość Jana Sebastiana Bacha to ponad 1000 wybitnych utworów, w tym setki koncertów oraz 48 preludiów. Specyficzny styl kompozytora pod koniec jego kariery wydawał się anachroniczny. Bach tworzył przede wszystkim utwory na organy i klawesyn oraz muzykę chóralną. Ponownie doceniono kompozycje niemieckiego artysty za sprawą Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który w 1829 roku przypomniał „Pasję według św. Mateusza”, autorstwa Bacha. Wśród arcydzieł można jeszcze wymienić utwory: „Pasja według św. Jana”, „Das Wohltemperierte” i „Klavier Klavier-Übung”.

Jan Sebastian Bach – „Andante”:

12 thoughts on “Jan Sebastian Bach

  1. Chciałbym z przykrością zauważyć ze wkradł się tu błąd Sebastian Bach miał na imię Johan nie jak mylnie to podano Jan (po nie niemiecku Jan to Hans) to jak by ktoś napisał w Niemczech Mirosław zamiast Sławomir.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.