Wojciech Kilar

Wojciech Kilar - biografiaWojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Jest obecnie jednym z najbardziej znanych i utytułowanych polskich pianistów i kompozytorów. Tworzy zarówno muzykę poważną, jak i filmową. Laureat wielu nagród muzycznych, nagrodzony także Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Kilar przyszedł na świat w rodzinie z tradycjami artystycznymi, matka zajmowała się bowiem aktorstwem. Natomiast ojciec był lekarzem. Już jako dziecko uczył się gry na fortepianie. Naukę kontynuował w Rzeszowie, po wysiedleniu w 1946 roku. Rok później zaliczył debiut jako pianista, wziął udział w konkursie Młodych Talentów i zajął drugie miejsce.

W kolejnych latach Wojciech Kilar uczył się w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie oraz w Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach. Ponadto kształcił się pod okiem prywatnego nauczyciela, Bolesława Woytowicza. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem w 1955 roku. Wkrótce zdobył II nagrodę na V Festiwalu Młodzieży i rozpoczął pracę jako asystent Woytowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Zdobył również stypendium rządu francuskiego. Wojciech Kilar szybko zyskał sławę i uznanie w środowisku artystycznym. Występował przed publicznością, prezentując własne utwory muzyczne. Piastował też funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 1991 roku powstał film na temat dokonań Wojciecha Kilara, wyreżyserował go Krzysztof Zanussi.

Muzyka Wojciecha Kilara w początkowym okresie jego kariery nawiązywała do europejskiego neoklasycyzmu. Inspiracji poszukiwał wśród utworów Béli Bartóka, Igora Strawińskiego oraz Dymitra Szostakowicza. Lata sześćdziesiąte przyniosły współpracę wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim. Artyści stworzyli nowy kierunek w muzyce, zwany sonoryzmem. Awangardowy nurt nawiązywał do dodekafonii. W tym czasie powstały takie utwory jak „Diphtongos” i „Springfield Sonet”. Następna dekada to powrót do korzeni i muzyki ludowej. Kilar napisał wtedy m.in. „Przygrywkę i kolędę” oraz „Bogurodzicę”.

Prócz muzyki klasycznej, kompozytor zajmował się muzyką filmową, która przyniosła mu niebywałą popularność. Kilar współpracował z najlepszymi polskimi i światowymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim i Francisem Fordem Coppolą. Stworzył on muzykę do ponad 130 filmów, w tym np. do „Drakuli”.

Wojciech Kilar – „Dracula. The Beginning”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.