Johann Adolf Hasse

Johann Hasse - biografiaJohann Adolph Hasse urodził się najprawdopobniej 25 marca 1699 roku w Bergedorfie, zmarł 16 grudnia 1783 roku w Wenecji. Wielki niemiecki artysta. Przedstawiciel stylu późnego baroku. U schyłku kariery kompozytor tworzył muzykę typowo klasycystyczną. Hasse przyszedł na świat w niewielkim Bergedorf koło Hamburga. Talent Johanna dostrzegł jego ojciec, który był jego pierwszym nauczycielem.

Początkowo Hasse skupiał się na śpiewaniu. Jako tenor występował w zespole Reinharda Kaisera. Następnie został przyjęty w skład opery dworskiej księstwa Brunszwik-Lüneburg. W 1723 roku zadebiutował jako kompozytor. Jego umiejętności zostały docenione przez księcia, który zapewnił mu środki na dalszą naukę muzyki.

Rok później Johann Hasse przebywał w Neapolu, gdzie kształcił się pod okiem Nicola Podpory. Artyści bardzo różnili się, co było powodem sporów na różnych płaszczyznach. Johann zaprzyjaźnił się z Alessandro Scarlatti, który pomógł przy wystawianiu opery. Hasse szybko zyskał popularność i zlecenia od neapolitańskiej opery królewskiej. W 1730 roku ożenił się z światowej sławy śpiewaczką, Faustiną Bordoni. Kolejne dwa lata spędził w Dreźnie, do którego zaprosił go August II Mocny. Następnie przeniósł się do Londynu. Powrócił do Drezna, mieszkała tam z żoną do końca scenicznej kariery, do 1763 roku.

Johann Hasse nie wycofał się jednak w pełni z życia artystycznego. Po przeprowadzce do Wiednia wystawił swoją ostatnią operę pt. „Ruggiero”. Był też świadkiem występu czternastoletniego Mozarta, któremu prorokował niebywałą karierę. Hasse mieszkał również w Warszawie, często odwiedzał Jana Klemensa Branickiego oraz Hetmana Wielkiego Koronnego w Białymstoku. W kolejnych latach, zgodnie z wolą ukochanej, przenieśli się do Wenecji. Kompozytor zmarł tam w 1783 roku. Twórczość Hassego to 120 oper, a ponadto liczne oratoria i utwory instrumentalne. Dzieła artysty w znaczniej ilości spłonęły podczas najazdu Prusaków na Drezno w 1760 roku. Do najważniejszych kompozycji niemieckiego kompozytora zalicza się opery:

  • „Alcide al Bivio”,
  • „Artaserse”,
  • „Tito Vespasiano”,
  • „Viriate, Semiramide riconosciuta”,
  • „Adriano in Siria”,
  • „Zenobia oraz Piramo e Tisbe”.

Johann Hasse – „Adagio”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.