Bedřich Smetana

Bedrich Smetana - biografiaBedřich Smetana (albo Bedrzich, bo i tak czasem zapisuje się jego imię) jest jednym z najważniejszych kompozytorów w historii Czech. Chociaż urodził się jeszcze w Cesarstwie Austrii (2 marca 1824 roku, w Litomyslu), a zmarł w Austro-Węgrzech (12 maja 1884 roku, w Pradze) to kojarzony jest silnie z naszymi południowymi sąsiadami i, co ciekawe, ich narodową specyficznie czeską muzyką.

Przejdźmy jednak do biografii tego kompozytora. Bedřich Smetana, jak wielu innych znakomitych muzyków, od młodości zdradzał przejawy talentu. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku szesnastu lat wyjechał do Pragi, by podjąć studia muzyczne (jego ojciec był początkowo temu przeciwny). W tym mieście znalazł także zatrudnienia jako nauczyciel muzyki, a później założył własną szkołę. Po epizodzie w Szwecji (wyjechał w 1856 roku, prowadził tam orkiestrę, uczył i dał kilka kameralnych koncertów) ponownie otwiera szkołę w Pradze, gdzie ma zamiar promować muzykę czeską.

W wyniku zapalenia kości, w 1874 roku, Smetana traci słuch, jednak nie powstrzymuje go to od komponowania. Wręcz przeciwnie, większość jego najznamienitszych dzieł pochodzi z czasów już po tym wydarzeniu. Komponował poematy symfoniczne: cykl „Moja Ojczyzna” (1872-79), kwatery smyczkowe, m.in. „Z mojego życia” (1876), utwory na fortepian, polki i tańce czeskie. Sławę przyniosły mu jednak opery.

„Sprzedana narzeczona” z 1866 roku zyskała międzynarodowy rozgłos po tym, jak inny kompozytor, Gustaw Mahler wystawił ją w Hamburgu, a później wprowadził do repertuaru Opery Wiedeńskiej i Metropolitan w Nowym Jorku (chociaż to miało miejsce już po śmierci kompozytora w 1907 roku). Kolejne opery autorstwa Bedricha Smetany to „Dwie wdowy” (1874), „Libusza” (1881) czy „Czarcia ściana” (1882).

W roku 1883 dały znać o sobie problemy psychiczne kompozytora i trafił on do szpitala w Pradze. Tam też zmarł w rok później. Pochowano go na cmentarzu wyszehradzkim w tym mieście. Smetana największe uznanie zdobył już pośmiertnie, kiedy wielu przyznało mu tytuł pierwszego kompozytora muzyki poważnej, o specyficznie czeskim rysie. Jego twórczość uważana jest za nieprzeciętną, łączącą prostotę ludowych motywów ze skomplikowanymi formami symfonicznymi. Smetana jest też uważany za bardzo wpływowego kompozytora, a wśród tych, na których miał ogromny wpływ wymienia się, między innym, słynnego Antonina Dvoraka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.