Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko - biografiaStanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu koło Mińska, zmarł 4 czerwca 1872 roku w Warszawie. Niezwykle utalentowany i ceniony polski kompozytor oraz dyrygent. Moniuszko herbu Krzywda był również pedagogiem. W swoim dorobku artystycznym miał setki różnorodnych utworów, m.in. pieśni, operetki, balety oraz opery. Od dzieciństwa Stanisław Moniuszko miał kontakt z muzyką. Pierwszą nauczycielką była jego matka. W 1827 roku rodzina Moniuszków przeprowadziła się do Warszawy, Stanisław miał wówczas 8 lat i kształcił się pod okiem lokalnego organisty, Augusta Frezera.

Trzy lat później Moniuszko mieszkał w Mińsku, gdzie uczył się muzyki u Dominika Stefanowicza. W 1837 roku przeniósł się na studia do Berlina. Ukończył je u Carla Friedricha Rungenhagena. Kolejnym miastem, w którym mieszkał muzyk było Wilno. Tam pracował jako organista, kompozytor oraz pedagog. Aktywnie uczestniczył też w działaniach na rzecz rozwoju życia muzycznego w mieście. Stanisław Moniuszko powrócił do Warszawy w 1858 roku. Otrzymał pracę dyrygenta opery, kilka lat później został też wykładowcą w warszawskim Instytucie Muzycznym.

Sławę artyście przyniosła opera „Halka”. Kompozytor planował również stworzyć operę historyczną pt. Rokiczana. Ze względów politycznych utwór nie został nigdy dokończony. Swoje dzieła Moniuszko prezentował w całej Europie, zyskując uznanie w środowisku muzycznym. Artysta dyrygował i występował aż do śmierci. Zmarł w wyniku ataku serca w 1872 roku. Na jego pogrzeb przybyły tłumy wielbicieli. Był bowiem wówczas najwybitniejszym po Chopinie polskim kompozytorem oraz twórcą opery narodowej.

Do najważniejszych dzieł Stanisława Moniuszki zaliczyć można prócz opery „Halka”, także opery „Straszny dwór” i „Paria”. Ponadto artysta napisał zbiór drobnych utworów muzycznych, składających się na cykl dwunastu Śpiewników domowych. Powstały one do słów polskiej i zagranicznej poezji oraz ludowych wierszy. Łącznie było to aż 268 pieśni. Moniuszko komponował także balety (Monte Christo), operetki (Jawnuta, Beata) oraz utwory kameralne (Prząśniczka, Czarny krzyżyk). Pamiątki po twórczości kompozytora znajdują się w Towarzystwie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

6 thoughts on “Stanisław Moniuszko

  1. Ładnie wszystko jest o nim powiedziane, wszystko opisane przydały mi się te informacje na projekcie z muzyki pod tytułem „Życie i twórczość Stanisława Moniuszki

  2. W innych źródłach jego warszawski nauczyciel nie nazywał się FREZER, tylko FREYER. A nauczyciel w Mińsku występuje raz jako Dominik Stefanowicz, a raz jako Dominik Dziewanowski. Da się to jakoś ustalić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.