Fryderyk Chopin

ChopinFryderyk Franciszek Chopin urodził 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. Bez wątpienia to najwybitniejszy kompozytor doby romantyzmu i pianista w dziejach polskiej muzyki klasycznej. Muzyka Chopina znana jest na całym świecie i stanowi inspiracje dla młodych artystów.

Kompozycje Fryderyka Chopina charakteryzuje wielka ekspresja, co sprawia że trudno je pomylić z utworami innych pianistów z tego okresu. Naukę gry na tym instrumencie Fryderyk rozpoczął już w wieku 4 lat pod okiem swojej matki. Później lekcji udzielał mu Wojciech Żywny, który skupił się na twórczości Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Talent Chopina potwierdziły jego pierwsze kompozycje, które stworzył mając zaledwie 7 lat. Pierwszy jego utwór w wersji drukowanej – polonez w tonacji g-moll – został wydany w 1817 roku. Młody artysta szybko zyskał sławę wśród lokalnej elity. Rok później wystąpił w Pałacu Radziwiłłów, dając swój pierwszy koncert. Kolejne lata przyniosły coraz to większe sukcesy kompozytorskie.

Po ukończeniu studiów w 1829 roku wyjechał do Wiednia, gdzie również koncertował, zdobywając uznanie w oczach krytyków. 5 listopada 1830 roku Chopin udał do Drezna. Już nigdy nie powrócił do ojczyzny. Wówczas zaczął tworzyć pierwsze części „Etiudy Rewolucyjnej”, swojego najwybitniejszego dzieła. Niezwykle dramatyczny utwór do dziś pozostaje niedoścignionym klasykiem dla pianistów. Podczas pobytu w Paryżu dużo koncertował. Przyjaźnił się m.in. z Vincenzo Bellinim, a gry na pianinie uczył samą księżniczkę de Noailles. Kontakt utrzymywał też polskimi artystami, zwłaszcza Adamem Mickiewiczem i Cyprianem Kamilem Norwidem.

Poważne problemy ze zdrowiem zaczęły się w 1836 roku. Choroba oraz rozstanie z George Sand mocno odcisnęły się na twórczości pianisty. Skomponował wówczas wiele wybitnych dzieł. W sumie napisał 57 mazurków, w tym te najwybitniejsze jak Sonata b-moll, składająca się ze znanego wszystkim „Marszu żałobnego”. W swych utworach nawiązywał do muzyki ludowej. Ponadto nieodzownym elementem polskiej kultury jest do dziś Polonez A-dur, który zgodnie z wieloletnią tradycją rozpoczyna każdy bal maturalny. Oficjalnie podaje się, że przyczyną śmierci kompozytora była gruźlica, dziś naukowcy skłaniają się jednak ku innej chorobie – mukowiscydozie, która objawami mogła przypominać gruźlicę.

Fryderyk Chopin – „Marsz żałobny”:

4 thoughts on “Fryderyk Chopin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.