Władysław Szpilman

Władysław Szpilman - biografiaWładysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Słynny pianista Warszawy o żydowskim pochodzeniu. Rodzina szybko dostrzegała jego talent muzyczny. Pierwsze nauki pobierał w Konserwatorium im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Józefa Śmidowicza i Aleksandra Michałowskiego. Po uzyskaniu stypendium w 1931 roku wyjechał do Berlina, gdzie studiował pod okiem Artura Schnabla i Leonida Kreutzera oraz Franza Schrekera. W tym okresie powstała suita fortepianowa Życie Maszyn.

Władysław Szpilman po dwóch latach powrócił do Polski. Współpracował z Bronisławem Gimplem oraz otrzymał etat pianisty w Polskim Radiu. Tworzył coraz więcej utworów, z których większość stawała się hitami, jak np. „Kiedy kochasz się w dziewczynie” czy „Nie ma szczęścia bez miłości”. Sławę przyniosła mu też muzyka filmowa (Wrzos i Dr Murek). Szpilman grał recital utworów Chopina, kiedy Polskie Radio zamilkło z powodu bombardowania na warszawską elektrownię. Rodzina Szpilmanów trafiła do getta. Tam utrzymywano się z grania muzyki w kawiarniach. Szpilman uniknął wywozu do obozu zagłady w Treblince, dzięki pomocy policjanta. Cała jego rodzina zginęła.

Po ucieczce na aryjską stronę Warszawy ukrywał się w domach polskich artystów. Został sam po powstaniu warszawskim. Pomógł mu wtedy kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld, dostarczając żywność. W 1945 roku Polskie Radio ponownie zaczęło nadawać. Szpilman został dyrektorem działu muzycznego. Skomponował ponad 500 przebojów m.in. „Tych lat nie odda nikt” oraz „Nas zaczarować musiał deszcz”. Nieustannie tworzył też muzykę filmową i telewizyjną. Ponadto jest autorem sygnału do Polskiej Kroniki Filmowej. W 1963 roku w wyniku współpracy z Bronisławem Gimplą, Tadeuszem Wrońskim, Stefanem Kamasą i Aleksandrem Ciechańskim oraz także z Krzysztofem Jakowiczem, Igorem Iwanowem, Janem Tawroszewiczem, Krzysztofem Podejką powstał Kwintet Warszawski. Artyści koncertowali wspólnie na całym świecie dając ponad 2000 występów.

Na podstawie książki Władysława Szpilmana pt.„Pianista” Roman Polański wyreżyserował w 2002 roku film o tym samym tytule, z Adrianem Brody w roli głównej (nagrodzony Oscarem).

3 thoughts on “Władysław Szpilman

  1. Czy tak czy czy, nie,kochasz, czy kochasz, czy nie mnie, a ty, jak głaz, bez słowa tańczysz cały czas – Szpilman
    Niebo całe ci ozłocę, nadawałeś, nie tak samo, lecz w tym samym polskim rytmie słownym, co Krzysztof Kamil Baczyński.Las nocą rośnie, kryształ otwiera, Jeno wyjmij, mi z tych oczu, szkło bolesne, obraz dni, które krwawe czaszki toczą przez bolesne łąki krwi,…. Wiesz mój drogi, na imię Julka Tuwima, cudnego i Broniewskiego, Leśmiana także ale nade wszystko Kamila Baczyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.