Richard Strauss

Richard Strauss - biografiaRichard Strauss urodził się 11 czerwca 1864 roku w Monachium, zmarł 8 września 1949 roku w Garmisch-Partenkirchen. Jeden z najsłynniejszych kompozytorów niemieckiego pochodzenia. Strauss tworzył muzykę w okresie późnego romantyzmu. Był także dyrygentem. Zamiłowanie do muzyki odziedziczył po ojcu, który był waltornistą. To właśnie ojciec był jego pierwszym nauczycielem. Strauss już jako dziecko zaczął komponować swoje pierwsze utwory. W 1882 roku rozpoczął studia w Monachium, porzucił je po roku nauki. Przeprowadził się do Berlina, gdzie rozpoczął pracę jako asystent dyrygenta Hansa von Bülowa. W 1886 roku przejął jego stanowisko. Pierwsze poważne dzieła Straussa powstawały pod silnym wpływem Schumanna i Mendelssohna.

Następnie Richard Strauss zainteresował się muzyką Wagnera. Powstawał wówczas poemat symfoniczny „Don Juan”, który w opinii znawców muzyki klasycznej, był pierwszym dojrzałym dziełem kompozytora. Premiera poematu miała miejsce w 1889 roku. W następnych latach Strauss stworzył takie poematy jak „Śmierć i przemienienie”, „Don Kichot” oraz „Życie bohatera”. Kolejnym krokiem w karierze muzyka była opera. Pierwsze dzieła spotkały się z krytyką, dopiero „Salome” z 1905 roku zyskała uznanie w oczach publiczności.

Richard Strauss komponował również pieśni, których stworzył w sumie około 150, m.in. „Metamorfozy” na 23 instrumenty smyczkowe oraz „Cztery Ostatnie Pieśni”. W dorobku artystycznym Richarda Straussa znajduje się również patetyczny hymn igrzysk olimpijskich, które w 1936 roku odbyły w Berlinie, w Niemczech hitlerowskich. Ponadto jeden z jego poematów symfonicznych „Tako rzecze Zaratustra” był wykorzystany w filmie Stanleya Kubricka 2001: „Odyseja Kosmiczna”.

Richard Strauss komponował przez całe życie. Był także cenionym dyrygentem. Zmarł w wieku 85 lat w Garmisch-Partenkirchen. Jego dzieła miały bardzo duży wpływ na muzykę w XX wieku, zwłaszcza na muzykę operową. Młodzi artyści inspiracji szukali właśnie w twórczości Straussa. Styl niemieckiego muzyka opisać można jako harmonijny i subtelny. Strauss był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną sopranistką Pauline de Ahna miał jednego syna. Druga żona Alice von Grab, była żydowskiego pochodzenia. Mieli dwóch synów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.