Franciszek Liszt

Franciszek Liszt - biografiaFranciszek Liszt urodził się 22 października 1811 roku, zmarł 31 lipca 1886 roku. Najwybitniejszy kompozytor i pianista węgierskiego pochodzenia, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu w muzyce. Był protoplastą nowego gatunku w muzyce klasycznej – poematu symfonicznego. Był także znanym dyrygentem i doskonałym nauczycielem gry na pianinie. Jako ceniony i popularny artysta często występował na scenie. Chętnie eksperymentował z muzyką, zwłaszcza z wariacjami tematycznymi.

Franciszek Liszt muzyczny talent odziedziczył po ojcu, który również był kompozytorem. Po wyprowadzce do Wiednia rozpoczął naukę gry na fortepianie u Carla Czernego. Natomiast pod okiem Antonia Salieriego studiował kompozycję. Jego muzyka różniła się od utworów innych kompozytorów przede wszystkim fakturą i techniką pianistyczną. Sukcesy odnosił także jako dyrygent i nauczyciel. Franciszek Liszt szkolił ponad 400 osób i współpracował przy pisaniu ośmiu fachowych książek. Na swoim koncie miał około 350 utworów muzycznych.

W 1824 roku zaprezentował w Manchesterze swoją pierwszą operę, Don Manche. Dwa lata później umarł jego ojciec, co spowodowało, że Liszt nie występował już tak często. W 1833 roku wziął ślub z Marie d’Agoult. Małżeństwo przetrwał 11 lat. Liszt doczekał się trójki dzieci. Artysta przyjaźnił się z polskimi pisarzami i muzykami, m.in. z Fryderykiem Chopinem, Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim oraz Julianem Ursynem Niemcewiczem. Znajomości te sprawiły, że w swoim środowisku promował polską kulturę. Zmarł w Bayreuth w Niemczech. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc. Miał 75 lat.

W swoim dorobku muzycznym Franciszek Liszt miał kilkaset utworów i kompozycji o rożnej tematyce i charakterze. Tworzył m.in. pieśni religijne i utwory symfoniczne. Do najważniejszych jego dzieł zaliczyć można: Symfonię faustowską, Symfonię dantejską, Walc Mefisto (Taniec w wiejskiej karczmie), Fantazję węgierską, Rapsodię hiszpańską, Węgierską mszę koronacyjną, 9 symfonii Beethovena, 54 pieśni Schuberta oraz Totentanz, Parafraza na temat „Dies irae”.

Franciszek Liszt – „Liebestraum – Love Dream”:

One thought on “Franciszek Liszt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.