Maurice Ravel

Maurice Ravel - biografiaMaurice Ravel znany jest przede wszystkim z tego, że skomponował orkiestrowy utwór „Bolero”. Ten francuski kompozytor żyjący na przełomie XIX i XX w. tworzył unikatową muzykę złożoną z elementów impresjonistycznych i folklorystycznych (głównie rodem z Hiszpanii), a także klarowności neoklasycznej formy oraz mistrzowskiej instrumentacji.

Maurice Ravel urodził się 7 marca 1875 r. w Ciboure (Francja). W wieku 7 lat zaczął się on uczyć gry na fortepianie, a 5 lat później – próbował swych sił jako kompozytor. Studiując w paryskim Konserwatorium, mógł poszczycić się już niezłym dorobkiem artystycznym w postaci pieśni, dzieł fortepianowych i kwartetu smyczkowego. Ówczesne utwory Ravela miały charakter typowo impresjonistyczny (np. „Miroirs”), a także ujawniały zainteresowanie kompozytora dawnymi formami oraz stylami (jak np. „Pawana na śmierć infantki”). Jako młodzieniec Maurice fascynował się muzyką tworzoną przez Mozarta, Fauré’ego, Chabriera czy Debussy`ego.

Na początku XX w. rozpoczął się najbardziej płodny okres twórczy Ravela. Powstały wtedy takie dzieła jak: „Rapsodia hiszpańska”, opera komiczna „Godzina hiszpańska”, „Szeherezada”, duet fortepianowy „Ma Mère I`Oye”, a w 1912 r. miała miejsce premiera pierwszego baletu Ravela – „Daphnis et Chloë”. W tym samym czasie kompozytor poznał, a następnie bardzo polubił Igora Strawińskiego, który wywarł na niego przejściowy, ale znaczny wpływ.

W 1916 r. Ravela powołano do wojska i wysłano na front, gdzie podupadł na zdrowiu. Zabitym na wojnie żołnierzom i zarazem jego kolegom poświecił utwór z 1917 r. pt. „Nagrobek Couperina”. Lata 20. upłynęły mu na zagranicznych podróżach oraz tworzeniu poematu choreograficznego „La Valse”, nowatorskiej opery pt. „Dziecko i czary”, „Sonaty na skrzypce i fortepian” pamięci Debussy`ego, słynnego „Bolera”, Koncertu fortepianowego D-dur na lewą rękę oraz dwóch koncertów fortepianowych. Dzięki tym kompozycjom został doceniony przez amerykańską krytykę i Brytyjczyków, którzy uhonorowali go tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu w Oxfordzie.

W 1932 r. Ravel miał wypadek samochodowy, który wywołał u niego nieuleczalną chorobę. W ostatnich latach swego życia stworzył jeszcze utwór „Don Kichot i Dulcynea”, Koncert fortepianowy G-dur oraz kilka pieśni. Maurice Ravel zmarł 28 grudnia 1937 r. w Paryżu.

Styl Ravela charakteryzował się bogatą harmonią, subtelną rytmiką oraz wyrafinowaną orkiestracją. Utwory tego kompozytora wymagają ogromnej brawury wykonawczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *